Ludzki organizm,,, zadziwiająca praca mózgu…

590

Nasz mózg jest chyba jednym z najbardziej intrygujących i nieprzewidywalnych „dzieł” natury. Jego działanie wciąż wzbudza dużo kontrowersji i wywołuje dyskusje w świecie nauki. Wydawałby się, że przez wiele lat udało się nam dowiedzieć o nim bardzo wiele, okazuje się jednak, że do dziś, niezmiernie ważne pytania, wciąż pozostają bez odpowiedzi.

Aby móc doskonalić własne zdolności intelektualne powinniśmy jak najwięcej się ruszać. Wysiłek fizyczny zapewni przypływ krwi do mózgu, która dostarczy glukozę, w celu pozyskania energii, oraz tlen wykorzystywany do oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Ruch również stymuluje produkcję protein (białek), które sprzyjają powstaniu połączeń nerwowych. Pełnowartościowy wysiłek fizyczny, dwa razy w tygodniu, dwukrotnie zmniejszy ryzyko powstania zaburzeń nerwowych oraz obniży rozwój choroby Alzheimera o całe 60%

Znajdujące się w naszym mózgu centa uwagi, są w stanie skupić się jedynie na jednym obiekcie jednocześnie. Dla mózgu wielozadaniowość po prostu nie istnieje. W łatwiejszy sposób dostrzegamy związki logiczne oraz pojęcia abstrakcyjne, natomiast gorzej zapamiętujemy szczegóły. Pobudzenie emocjonalne sprzyja nauce. Tak na przykład studenci mogą zacząć się nudzić, już po 10 minutach monotonnego wykładu bądź prezentacji. Aczkolwiek wystarczy zastosować „zaczepkę” słowną, wywołującą mocne emocje, a natychmiast zostanie przewrócona uwaga audytorium.

Należy zawsze powtórzyć informację, żeby móc ją sobie później przypomnieć. Wyróżniamy cztery etapy naszej pamięci: zapamiętywanie (kodowanie), przechowywanie, odtwarzanie oraz zapominanie. Informacja, która trafiła przed chwilą do naszego mózgu, zostaje natychmiast posegregowana na poszczególne fragmenty, przekazywana do przechowywania w różnych częściach kory mózgowej. Większość z wiadomości, których się uczymy, również są zapamiętywane przez pierwsze kilka sekund uczenia się. Im dokładniej, już na samym początku, zakodujemy tę wiedzę w pamięci, tym skuteczniej zostanie ona zapamiętana. Oczywiście możemy zwiększyć nasze szanse na przypomnienie pewnej informacji, pod warunkiem, że odtworzymy okoliczności w których dana wiedza po raz pierwszy trafiła do naszego mózgu.

W jaki sposób możemy zwiększyć zdolność zapamiętywania? Otóż większa część informacji znika z naszej pamięci już kilka minut po tym, jak została ona przez nas odebrana, natomiast ta, której uda się „przetrwać” ten okres, z czasem zostanie utrwalona. Nasz mózg przedstawia nam jedynie przybliżony obraz rzeczywistości, ponieważ łączy nowe zdarzenia ze wspomnieniami z przeszłości i przechowuje je jako całość. „Polepszyć” zapamiętywanie możemy po przez stopniowe wprowadzanie nowych wiadomości, a także powtarzanie jej w krótkich odcinkach czasowych.

Mózg znajduje się w ciągłej konfrontacji z procesami, które powodują, że odczuwamy potrzebę snu oraz tymi, odpowiedzialnymi za czuwanie. Aktywność neuronów mózgowych podczas snu jest wyjątkowo wysoka i rytmiczna. Być może dzieje się tak dlatego, że podczas snu jest odtwarzana informacja, która uzyskana została w ciągu dnia. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na sen i odpoczynek, ale potrzeba popołudniowej drzemki jest właściwa nam wszystkim. Brak snu okazuje negatywny wpływ na koncentracje, aktywność fizyczną, pamięć roboczą, logiczne myślenie, a nawet motorykę ciała.

Stres ma niszczący wpływ na zdolności pamięciowe, a także przyswajanie informacji. Funkcja obronna organizmu, polegająca na „wstrzyknięciu” adrenaliny i kortyzonu do krwi, przeznaczona jest do okazania natychmiastowej reakcji, w przypadku poważnego, krótkotrwałego zagrożenia życia. Permanentny stres, na przykład nerwowa atmosfera w domu, wpływa destrukcyjnie na system, odpowiadający za reagowanie w chwili zagrożenia. W sytuacji permanentnego niepokoju wyrzucana do krwi adrenalina prowadzi do powstania blizn w naczyniach krwionośnych, co w konsekwencji może doprowadzić do zawału albo wylewu. Kortyzol niszczy komórki w hipokampie zmniejszając zdolność uczenia się i zapamiętywania. Bardzo silne napięcie powoduje odczucie braku kontroli nad sytuacją, a w rezultacie uczucie bezradności. Stres również obniża wydajność pracy pracowników.

Jak wiadomo, każdą informację dotyczącą pewnego zdarzenia odbieramy za pośrednictwem zmysłów, przetwarzamy ją w sygnały, które następnie przesyłane są do odpowiednich obszarów w mózgu gdzie, na podstawie poszczególnych fragmentów odbywa się rekonstrukcja ogólnego zarysu, obrazu. Podczas podejmowania decyzji, nasz mózg częściowo posiłkuje się wiedzą z wcześniejszych doświadczeń, to właśnie z tego powodu różne osoby, interpretują identyczne zdarzenie w odmienny sposób. Nasze zmysły ściśle ze sobą współpracują. Wzroku wpływa na słuch, i tak dalej. Właśnie dlatego łatwiej i szybciej zapamiętujemy informację stymulowaną przez kilka zmysłów jednocześnie. Zapach ma niezwykłą właściwość, nawijamy ją, „wskrzeszaniem” wspomnień. Prawdopodobnie dzieje się tak z tego powodu, że sygnały wysyłane przez zmysł węchu (impulsy nerwowe) przetwarzane są w tym obszarze mózgu, który bierze udział w tworzeniu emocji i motywacji, a wiadomo, że emocje są ściśle powiązane z pamięcią.

Wzrok jest ważniejszy od pozostałych zmysłów, eksploatuje lwią część zasobów mózgowych. Tak naprawdę to, co widzimy, jest jedynie obrazkiem wykreowanym przez mózg, zaś precyzyjność odtworzenia obrazu wciąż daleka jest od 100%. Analiza oraz przetwarzanie informacji wizualnej odbywa się etapowo. Siatkówka oka akumuluje energie światła w bardzo krótkie, przypominające filmy, ścieżki informacyjne. Kora wzrokowa mózgu interpretuje dostarczone sygnały (jedne z jego obszaru rejestrują ruch, inne – kolory ) a następnie łączy je we spójne wyobrażenie. Informację wzrokową odbieramy o wiele szybciej i łatwiej w odróżnieniu od języka mówionego lub treści zapisanej na kartce.

Emocje nie istnieją tylko w naszych mózgach – towarzyszą im często także wyraźne doznania zmysłowe odczuwane w całym ciele zatem mają one wyraźne podłoże biologiczne.

Nawet najlepsi lekarze oraz najnowocześniejsze badania nie są w stanie wyjaśnić pochodzenia wszystkich fenomenów ludzkiego organizmu.
Ciało człowieka jest czymś niesamowitym, a większość nic o nim nie wie.
.
źródło:http://www.geekweek.pl/galerie/4212/zadziwiajaca-praca-mozgu?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>