Miód kupujesz – pszczoły ratujesz

3miod

Miód kupujesz – pszczoły ratujesz

Tego słodkiego lekarstwa z powodzeniem używali Hipokrates i perski lekarz Awicenna. Maści na bazie miodu kładziono na rany. Obaj starożytni medycy upatrywali w miodzie remedium na schorzenia serca.
Nauka potwierdza

Badania naukowe potwierdziły, że nie mylili się. Miód ma działanie antybakteryjne, oczyszczające i regenerujące. Jest kopalnią mikroelementów i witamin. Stymuluje produkcję czerwonych krwinek oraz hemoglobiny. Dzięki acetylocholinie obniża ciśnienie krwi i poprawia jej krążenie. Z kolei zawarta w miodzie cholina działa ochronnie na wątrobę oraz zwiększa wydzielanie żółci.
Wykorzystaj jego moc!

Miód wielokwiatowy zalecany jest przy chorobach alergicznych dróg oddechowych (astma oskrzelowa atopowa, katar sienny).
Kurację miodową można stosować zapobiegawczo na miesiąc przed terminem pylenia roślin, po 2 łyżeczki miodu, 2-3 razy w tygodniu (miód powinien pochodzić z rejonu zamieszkania chorego).
Miód wiosenny zalecany jest w chorobach serca, naczyń, wątroby, woreczka żółciowego. Sprawdza się również w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Różnorakie pyłki roślinne znajdujące się w niewielkich ilościach w miodzie wielokwiatowym, wywołują w organizmie konsumenta reakcje obronne i powodują wytwarzanie przeciwciał.

Miód mniszkowy znajduje szczególne zastosowanie w chorobach serca, wątroby i dróg żółciowych, stosowany przy niedokrwistości, chorobach reumatycznych i w stanach wyczerpania psychoficznego.
Dzięki zawartości choliny obniża się poziom lipidów w wątrobie i zwiększa efekt żółciopędny.
Cennym wskazaniem do przyjmowania miodu mniszkowego są również zaburzenia trawienia spowodowane niedostatecznym wydzielaniem enzymów trawiennych, jak również schorzenia żołądka i jelit na tle skurczowym.

Miód rzepakowy
Polecany dla osób cierpiących na choroby sercowe. Serce jako mięsień pracuje bez przerwy, a najlepszą odżywką dla mięśni jest glukoza, którą właśnie zawiera miód rzepakowy. Ponieważ miód rzepakowy składa się głównie z cukrów prostych, z przewagą glukozy, jest łatwo przyswajalny przez wątrobę, a tym samym zwiększa jej możliwości detoksykacyjne. Znane jest również jego działanie na problemy skórne. Przyśpiesza gojenie się ran i chroni przed zakażeniem.

Miód koniczynowy działa wykrztuśnie, uspokajająco, moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Stosuje się go w zapaleniu oskrzeli, biegunkach, wyczerpaniu nerwowym.

Miód malinowy działa rozgrzewająco, napotnie, przeciwgorączkowo. Zawarte w tym miodzie kwasy tłuszczowe i betacytosteryny sprawiają, że polecany jest jako lek przeciwmiażdżycowy. Stosowany jest również w schorzeniach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach i nieżycie żołądka. Polecany jest również przy niedokrwistości.

Miód lipowy uważany jest za najlepszy środek przy przeziębieniu, grypie, chorobach przebiegających z wysoką temperaturą, schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Zanotowano silne działanie na bakterie Gram-dodatnie (gronkowce, paciorkowce), Gram-ujemne oraz drożdżoidalne chorobotwórcze dla człowieka. Ponadto miód ten działa napotnie, przeciwskurczowo, przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Miód lipowy polecany jest także w chorobach serca i układu krążenia. Działa łagodnie moczopędnie, skutecznie likwidując obrzęki oraz nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Miód ten jest polecany również w schorzeniach układu nerwowego, stresie i bezsenności.
Powinno się go przyjmować po rozpuszczeniu w naparze kwiatu lipy, owocu maliny oraz w połączeniu z skokiem z cytryny lub mlekiem (1 łyżka stołowa na szklankę ciepłego płynu).

Miód akacjowy posiada walory charakterystyczne dla miodów jasnych, wiosennych. Podobnie jak miód rzepakowy, jest przede wszystkim cenną odżywką regeneracyjną w stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego. Miód ten ze względu na bogactwo fruktozy (zwanej cukrem owocowym), jest przydatny u chorych z lekkimi postaciami cukrzycy (nie insulinozależnymi). Znajduje również zastosowanie w schorzeniach przewodu pokarmowego, między innymi w zaburzeniach trawiennych, stanach skurczowych i zapalnych żołądka i jelit, w nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego. Miód akacjowy ceniony jest również jako środek wspomagający leczenie schorzeń nerek i układu moczowego. Zalecany jest również w chorobach z przeziębienia.
Jest szczególnie lubiany przez dzieci, dlatego poleca się go w miejsce cukru do słodzenia posiłków.

Miód gryczany
Sprawdza się w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia, zwłaszcza na podłożu miażdżycowym. Miód gryczany sprawdza się w leczeniu nerwicy wegetatywnej, m.in. nerwicy serca i żołądka. Poza tym odgrywa ważna rolę jako lek ochraniający i odtruwający wątrobę. Ze względu na wysoką zawartość choliny, zabezpiecza organizm przed jej niedoborem, którego konsekwencją może być uszkodzenie wątroby i nerek. Ze względu na znaczną zawartość fruktozy jest polecany chorym na cukrzycę insulinoniezależną. Podawanie miodu gryczanego jest korzystne w chorobach układu oddechowego, szczególnie w chorobach płuc.
Miód gryczany jest wyjątkowo cenny w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Produkt ten jest również podawany chorym w okresie rekonwalescencji, po zabiegach operacyjnych z utratą krwi, w zaburzeniach na tle nerwowym, stanach wyczerpania psychicznego. Miód gryczany wpływa korzystnie na wzrok, słuch i pamięć. Wspomaga również terapię przeciwnowotworową.

Miód ze spadzi iglastej działa przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, łagodzi kaszel. Zalecany przy chorobach dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, gruźlica). Produkt ten spełnia również ważną rolę w okresie rekonwalescencji. Ponadto jest polecany osobom z hipowitaminozą i anemią, szczególnie u dzieci. Wykazuje również działanie łagodnie przeczyszczające przy zaparciach lub lekko zapierające przy biegunkach. Stosowany jest również z chorobach serca i naczyń krwionośnych, zapaleniu pęcherza moczowego, zapaleniu nerek, kamicy dróg moczowych i zapaleniu gruczoły krokowego. Działa również wspomagająco w chorobach reumatycznych, schorzeniach układu nerwowego, chorobach skóry, przyspiesza gojenie ran.
Zaleca się przyjmowanie miodu ze spadzi iglastej w naparze ziołowym, np. jasnoty białej, krwawnika, kopru włoskiego, szałwii czy tymianku. W miażdżycy mięśnia sercowego poleca się spożywanie 100-120 g miodu dziennie w 3 dawkach przez 2-3 miesiące.

Miód ze spadzi liściastej
Zakres działania jest zbliżony do miodu spadziowego z drzew iglastych. Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu stawów, układu moczowego, chorób dróg żółciowych, wątroby i jelit.

Miód spadziowo-nektarowy
Łączy w sobie właściwości lecznicze miodów nektarowych z aktywnością antybiotyczną miodów spadziowych.
Zaliczamy go do miodów uniwersalnych stosowanych w w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, infekcjach, chorobach serca, układu krążenia i przy zaburzeniach trawienia.
Miód nektarowo-spadziowy cechuje wysoka zawartość enzymów, odpowiedzialnych za działanie przeciwzapalne.

Skład pyłku pszczelego
Zidentyfikowano w nim ponad 250 różnych związków chemicznych. Są to: węglowodany, tłuszcze, białka, składniki mineralne (makro- i mikroelementy, potas, fosfor, wapń i wiele innych), witaminy (A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12), kwas foliowy, rutyna, olejki eteryczne, fitocydy, inhibiny, hormony, enzymy, kwasy organiczne (jabłkowy, mlekowy, szczawiowy i wiele innych), stymulatory wzrostu.

Miód i buraki
Gdy cierpisz na nadciśnienie, zmieszaj 100 g miodu ze 100 ml soku z marchwi, chrzanu i buraków. Do tego dodaj sok z jednej cytryny. Tak przygotowany napój pij na czczo trzy razy dziennie po łyżce. Możesz też wykonać prostszą wersję: połącz miód z sokiem ze świeżych buraków w proporcji 1:1. Pij trzy razy dziennie przed jedzeniem po łyżce stołowej.

Miód i dzika róża
Masz kłopoty z pęcherzem albo dokucza ci piasek w nerkach? W takim razie zalej szklanką wrzątku łyżkę owoców dzikiej róży. Dodaj łyżeczkę miodu. Pij trzy razy dziennie. Taki napój działa moczopędnie. Podobne działanie ma mikstura z oliwy z oliwek, soku z cytryny i miodu zmieszanych w proporcji 1:1:1. Pij ją trzy razy dziennie po łyżce.

 

.
źródło: internet,,, //miodkupujeszpszczolyratujesz.pl

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>