Progresywnea Relaksacja Mięśni – lepszy kontakt z własnym ciałem

1043632_n

„Głęboka relaksacja” jest najlepszą metodą do odzyskania dobrego samopoczucia, regeneracji i pełnej energii.
Jak stwierdził Edmund Jacobson: „Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”.
Edmund Jacobson, opracował technikę Progresywnej Relaksacji Mięśni. Metoda Jacobsona polega na nauczeniu się energetyki własnego ciała, poprzez świadomy trening napinania i rozluźniania mięśni w połączeniu z obserwacją oddechu. Ta skuteczna technika relaksacyjna bazuje na założeniu, że odprężenie psychiczne powinno naturalnie wynikać z odprężenia fizycznego. Nie jesteś w stanie stresować się, kiedy wszystkie twoje mięśnie są rozluźnione. Przez relaksowanie swojego ciała możesz pozbyć się negatywnych i stresujących stanów z twojej głowy.
Głęboki i pełny relaks w kilka minut …
Ćwiczenie trwa 15 minut. Ćwicz codziennie.
Korzyści to między innymi:
•redukcja objawów lękowych,
•wzmocnienie zaufania do siebie, świeża energia wypełni ciało i umysł.
•zmniejszenie nadciśnienia i poprawa pracy serca, lepsza praca żołądka i jelit,
•wzmocnienie kontroli nad własnym nastrojem,
•rozwój wyobraźni i procesów myślenia,
•lepszy kontakt z własnym ciałem.
Dzięki regularnej relaksacji poczujesz lekkość i ciepło w klatce piersiowej, tętno ustablilizuje się, a serce uspokoi i wzmocni.
Ćwiczenie najlepiej wykonuje się na leżąco, możesz usiąść lub stać .

Zacznijmy od ręki
Zaciśnij swoją lewą dłoń w pięść. Zaciśnij mocno pięść i obserwuj napięcie w całej dłoni i całej ręce. Następnie rozluźnij lewą dłoń. Pozwól, aby place lewej dłoni rozluźniły się i zwisały swobodnie, zwróć uwagę pomiędzy napięciem a rozluźnieniem.
Jeszcze raz zaciśnij lewą dłoń w pięść. Wczuj się w napięcie dłoni i przedramienia i rozluźnij. Wyprostuj palce i obserwuj różnice, gdy pozwalasz, aby po napięciu dłoń się rozluźniła.
Zauważ przyjemną różnice pomiędzy napięciem a rozluźnieniem.

Teraz
Siedząc na krześle pochyl się do przodu. Napnij wszystkie mięśnie. Zacznij szybko i płytko oddychać. Zmarszcz mięśnie mimiczne i przyjmij zmartwiony grymas na twarzy. Przypomnij sobie coś, co Cię stresuje. Wczuj się w to wyobrażenie, aby poczuć stres. Pozostań w takim stanie przez 5 sekund.

A teraz zmień ułożenie swojego ciała, usiądź jak najwygodniej potrafisz, odpręż swoje mięśnie, uśmiechnij się szeroko i zacznij głęboko, spokojnie oddychać.
Oddychaj głęboko i spokojnie. Wczuj się w stan relaksu, w jakim znajduje się Twoje ciało. Poczuj głębokie odprężenie. Jeżeli czujesz, że któryś mięsień jest choć trochę napięty — zaciśnij go mocno i odpuść. Jeżeli masz ochotę rozluźnić jeszcze jakąś partię swojego ciała, zrób to.
Napełnij się tym błogim stanem przez kilka minut. Wizualizuj sobie, miejsce w którym czujesz się najlepiej. Skup się na tym, co tam widzisz, co czujesz i jakie dźwięki do Ciebie docierają. Daj sobie kilka minut na przebywanie w tym stanie. Potem weź 3 głębokie oddechy kończąc ćwiczenie.

Metoda progresywnej relaksacji mięśni polega na celowym silnym napinaniu przez parę sekund mięśni i następnie rozluźnianiu ich, co daje uczucie odprężenia . Poprzez silne napinanie mięsie zostają mocniej ukrwione. Następnie w fazie rozluźnienia pojawia się uczucie przyjemnego ciepła.
Metoda ta pomaga w redukowaniu napięć mięśniowych oraz napięcia psychicznego. Progresywne rozluźnienie mięśni zwiększa świadomość własnego ciała i działa uspokajająco na serce oraz układ krwionośny.

Uśmiechnij się :)

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>