Droga do wewnątrz – świadomość – medytacja

192slonca

Droga prowadzi do wewnątrz by poznać siebie. Odpręż się w ciszy.

„Jeśli chcesz dotrzeć do siebie, żadnej drogi nie ma. Nie ma przestrzeni ani odległości. Już jesteś sobą, droga nie istnieje. Dlatego zen nazywany jest ścieżką bez ścieżki, bramą bez bramy. Bramy nie ma, to właśnie jest ta brama. Ścieżka bez ścieżki – ścieżki nie ma, a zrozumienie tego to właśnie ścieżka. Zen polega na wrzuceniu cię w twoją rzeczywistość. Nie trzeba niczego odwlekać.”

„Nie możesz trwać w bezruchu. To jedno z najgłębszych praw natury – nikt nie może być w bezruchu. Musisz iść w górę albo stoczyć się w dół, gdyż życie nie zna spoczynku, zna tylko ruch. Idziesz naprzód albo cofasz się, ale nie możesz być w jednym miejscu, nie idąc ani w dół ani do góry, to niemożliwe. Jeżeli nie idziesz w górę, już staczasz się w dół, nawet jeśli o tym nie wiesz.
Trzeba więc najpierw gorąco pragnąć, dołożyć starań, podjąć każde wysiłki, wędrować, szukać i dociekać, robić wszystko, co można, a na koniec trzeba to wszystko porzucić. Nie możesz porzucić tego teraz, bo nie masz czego porzucać. Najpierw musisz czegoś dokonać, dopiero potem możesz to porzucić.”

Co to jest świadomość?

„Musisz zrozumieć że jest różnica pomiędzy faktem i prawdą. Historia zajmuje się faktami czyli tym co zdarzyło się naprawdę w świecie materii. Prawda istnieje w świadomości. Czy człowiek dojrzał na tyle by móc zajmować się tym co dzieje się w świadomości? Zauważamy zdarzenia mające miejsce w czasie i przestrzeni to właśnie są fakty.
Czy człowiek jest na tyle dojrzały by zauważyć to co zdarza się poza czasem i przestrzenią? Innymi słowy to co zdarza się poza umysłem co zdarza się w świadomości. Prawda jest niematerialna lecz ma znaczenie najważniejsze. Wszystko co nie dotyczyło ciała było zjawiskiem w świadomości i ta świadomość trwa. To co działo się w świadomości, wewnątrz ciała, działo się na zewnątrz ciała.”

„Skupianie się na innych i zapominanie o samym sobie jest nieświadomością. Pamiętanie o sobie i zapomnienie o innych jest przebudzeniem.
Nie chodzi o osiągnięcie, ale o zdanie sobie sprawy, zwrócenie się do wewnątrz.”

Medytacja
„Medytacja to przygoda, największa przygoda, jaką człowiek może przeżyć. Medytacja oznacza samo bycie, nie robienie niczego: brak działania, brak myśli, brak emocji. Po prostu jesteś…
Kiedy znajdziesz czas na samo bycie, porzuć wszelkie działanie. Myślenie też jest działaniem, koncentracja jest działaniem i kontemplacja też. Nie rób nic choć przez chwilę, a znajdziesz się w swym centrum, w zupełnym odprężeniu – oto medytacja.
Medytacja jedynie uczy cię nowego sposobu życia: stajesz się okiem cyklonu. Twoje życie trwa dalej, z większą intensywnością, radością, wyrazistością, wyobraźnią i kreatywnością, a jednak pozostajesz z boku, niczym obserwator na wzgórzu, widzący wszystko wokoło Nie jesteś tym, kto działa – jesteś tym, kto patrzy i widzi. To cały sekret medytacji stajesz się kimś, kto patrzy i widzi. Możesz robić rzeczy małe i wielkie, na jedno tylko nie pozwól: nie możesz zagubić swojego centrum. Ta uważność, patrzenie i widzenie, powinny istnieć bez przesłaniających je chmur, bez żadnych zaburzeń.”

„Zamiast podejmować walkę z ciemnością (co i tak jest niemożliwe…), lepiej jest włączyć światło. Zamiast walczyć z sobą, możemy spróbować usprawnić siebie, zamiast usiłować żyć według wyobrażeń innych ludzi, którzy określają kim albo czym powinniśmy być, możemy zacząć od zaakceptowania siebie takimi, jakimi teraz jesteśmy.”

źródło: internet/fragmenty

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>