Kiełki to źródło świeżych witamin, enzymów i minerałów

kielki8

Wszyscy możemy być przewlekle zdrowi, zdrowie mamy zapisane, jest to po prostu nasz naturalny dar od Stwórcy

Kiełki to źródło świeżych witamin, enzymów i minerałów
Hodowla kiełków sprawdza się cały rok, ale zimą szczególnie. Wymaga poświęcenia ok. 2 minut dziennie przez kilka dni i jest śmiesznie tanim sposobem na pozyskanie super jedzenia (czyli super food).
Hodowanie kiełków jest banalnie proste? Nie zabiera dużo naszego czasu a dostarcza sporo satysfakcji oraz zdrowego, w pełni naturalnego i w pełni organicznego jedzonka!

Natura wykonuje całą pracę sama, jedyne co musimy zrobić to najpierw nasionka namoczyć na noc a potem przez kolejne dni je przepłukiwać czystą wodą minimum dwa razy dziennie.
Ja często przelewam, wielokrotnie w ciągu doby, jak wchodzę do kuchni to kiełki mają kompanie ;)

Generalnie produkcja kiełków jest nie tylko mało kłopotliwa ale i tania jak barszcz. Naprawdę bardziej opłaca się je hodować samemu w domu niż płacić ok. 3-4 zł za 50 gram (czyli dosłownie garstkę) gotowych, zapakowanych w plastikowe pudełeczka.
Robiąc je w domu tak naprawdę robimy znakomity interes i oszczędzamy rocznie naprawdę sporo pieniędzy. I to nie tylko na samych kiełkach.

Co jest w kiełkach takiego wartościowego?

Jak za takie dosłownie grosze (jedynie koszt nasion i odrobina wody + 2 minuty pracy dziennie przez kilka dni), to dostajemy coś niesamowicie bogatego w składniki odżywcze i wartego tak naprawdę grubą kasę: niech wszelkie apteczne witaminery się w tym momencie schowają, nie ma sensu przepłacać! Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland badając kiełki wpadli bowiem w osłupienie: okazało się, że kiełki niektórych warzyw potrafiły posiadać do 40 razy więcej cennych składników odżywczych ( w tym witaminy C, E, K, luteiny czy beta-karotenu) niż ich „dorosłe” wersje! Nawet te osiągające „gorsze wyniki” miały ich i tak 4-6 razy więcej niż swoje dorosłe rośliny. Badania były powtarzane trzykrotnie, ale za każdym razem otrzymywano identyczne wyniki.

W każdym nasionku znajduje się olbrzymia ilość składników odżywczych, których przyszła roślina będzie potrzebowała podczas wzrostu. Jeśli do wzrostu i dojrzewania rośliny nie dojdzie, bo my zjemy ją wcześniej pod postacią kiełka, to wszystkie te cenne skarby od razu po wykiełkowaniu są… do naszej dyspozycji! Z jednej kalorii pokarmu otrzymujemy całą kopalnię cennych związków niezbędnych do zachowania zdrowia, młodości i witalności. Jak na „takie małe coś” to całkiem nieźle!

Niech nikt nie ma wątpliwości, że spożywanie kiełków to (obok picia świeżo wyciskanych soków) po prostu witaminowo-minerałowo-enzymatyczna bomba, pozwalająca na udanie się ekspresem w kierunku zdrowia i witalności. Bez kiełków jednym słowem ani rusz

Kiełki zawierają też olbrzymie ilości białka. Np. alfa-alfa mają 35% białka podobnie jak kiełki brokuła (moje ulubione!). Kiełki soczewicy, groszku czy rzodkiewki mają po 26% białka, a cieciorki czy fasolki mung mają białka 20%. Pierś z kurczaka ma średnio 22 % białka tak dla porównania.

Jemy je na surowo do sałatek, surówek, kanapek, koktajli warzywno owocowych,

/
Kiełki brokułowe walczą z rakiem i szybko usuwają zanieczyszczenia [wchłaniane przez nas z powietrza]
W jaki sposób kiełki brokułowe walczą z tymi toksynami?
Od pewnego czasu naukowcy wiedzieli, że warzywa kapustne takie jak kapusta, jarmuż, kalafior, brokuły i brukselka zawierają związek zwany glukorafanin.
Badania na zwierzętach wykazują, że kiedy glukorafanin jest przez nie żuty albo połykany, wytwarza związek chroniący przed rakiem o nazwie sulforafan. Sulforafan aktywuje enzymy, które przejmują zanieczyszczenia i wypłukują je z moczem.
To badanie przyjemnie zaskoczyło naukowców szybkim tempem w jaki sulforafan usuwa z organizmu toksyny. Zauważyli również iż skutki kiełków brokułowych nie słabły, ich skuteczność trwała przez 12 tygodni.
Naukowcy wywnioskowali, że kiełki te zwiększają detoks niektórych zanieczyszczeń z powietrza i „mogą zapewniać skromne środki do osłabienia ich długoterminowych zagrożeń dla zdrowia”.

Wykazali także, że sulforafan najlepiej działa na toksyny na jakie zostało się narażonym ostatnio. Nie wiedzą czy ich wyniki dotyczą toksyn już składowanych w komórkach tłuszczowych takich jak pestycydy, DDT czy dioksyna.
Brokuły znane są z tego że zwalczaja raka. Sulforafan poprawia zdolność wątroby do detoksu z substancji rakowych. Brokuły wykazały że zabijają komórki macierzyste czyniące raka nieśmiertelnym.
Kiełki brokułowe są dużo silniejsze. 5 czy 6-dniowe kiełki zawierają ponad 100 razy więcej sulforafanu niż dorosła roślina.
Kiełki mają również korzystne właściwości w przypadku raka piersi. [Broccoli sprouts are also known to have a beneficial effect on breast cancer.]
Kiełki można spożywać na surowo, w kanapkach i sałatkach, a także jako dodatek w różnego rodzaju sokach.

/
Kiełki brokuła tymczasowo łagodzą objawy autyzmu

Sulforafan – substancja zawarta w brokułach i innych warzywach z rodziny krzyżowych – znacznie, choć nietrwale, poprawia funkcjonowanie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – informuje czasopismo „PNAS”.

Naukowcy tłumaczą, że sulforafan w naturalny sposób chroni komórki organizmu przed uszkodzeniem DNA i zapaleniem wywoływanym przez stres oksydacyjny charakterystyczny dla osób z autyzmem. W dodatku substancja wywołuje w ciele człowieka podobne reakcje, jak gorączka, a w 2007 roku udowodniono, że gorączka tymczasowo poprawia funkcjonowanie u niektórych pacjentów.

- Jesteśmy dalecy od ogłoszenia zwycięstwa nad autyzmem, ale nasze badanie daje nam ważny wgląd w to, co może okazać się pomocne – komentuje prof. Andrew Zimmerman, jeden z badaczy.

/

Świeże kiełki nasion mają wyjątkowo wysoką wartość odżywczą. Mają wiele witamin oraz składniki mineralne i mikroelementy.
Mają wszechstronny wpływ na nasz organizm, wpływają na budowę i odbudowę komórek i tkanek, wykazują pozytywne działanie na serce, nerwy, skórę, krew i mózg, odmładzają i odchudzają.

…….

źródła:

http://www.akademiawitalnosci.pl

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/kielki-brokulowe-walcza-rakiem-szybko-usuwaja-zanieczyszczenia-wchlaniane-powietrza-2014-09
http://nauka.newsweek.pl/autyzm-kielki-brokula-lagodza-objawy-autyzmu-newsweek-pl,artykuly,349949,1.html

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>