Masaż w kulturach Wschodu miał duże znaczenie

mapa stóp

W kulturach Wschodu masaż miał duże znaczenie. Już od kilku tysięcy lat tamtejsi lekarze wykorzystują go w celach leczniczych. Shiatsu, np. wywodzi się z japońskiej techniki masażu i został udoskonalony elementami technik zachodnich, jak kręgarstwo oraz chirotechnika.
Obecnie uważa się masaż za rodzaj terapii i rzeczywiście służy on do rozładowania stresów, napięć nerwowych i urazów na tle emocjonalnym, a także do leczenia urazów mięśni i tkanki łącznej i kostnej.

Ashley Montegnew w swojej książce „Dotyk : znaczenie skóry dla człowieka” stwierdza , że jest to podstawowa potrzeba ludzka , która musi być zaspokojona, żeby organizm w ogóle mógł istnieć. Wybitny psycholog Aleksander Loven sądzi , że schizofrenia może być . . wynikiem niedostatecznie zaspokojonej potrzeby doznawania dotyku w dzieciństwie… Schizofrenia jest zaburzeniem kontaktu „dotykowego”. Istnieją teorie,które wskazują na związek między brakiem dotyku w dzieciństwie a późniejszą agresją.

ODDECH: w rozumieniu w rozumieniu wschodnim człowiek oddychając pobiera nie tylko tlen, ale również energię kosmiczną.
Oddech ma ogromny wpływ na wynik masażu. Nie może być krótki urywany. Wdech ma być swobodny, długi a wydech jeszcze dłuższy. Z wdechem przyjmujemy zdrową, dobrą energię. Wydech pozbawia nas złych wibracji, negatywnych energii.

Shiatsu – stary system japoński masażu oparty na znajomości, meridianów czyli dróg energetycznych.

Refleksoterapia – system masażu stóp polegający na oddziaływaniu na chore organy za pośrednictwem punktów lub sfer zlokalizowanych na stopach.

Akupresura – metoda masażu profilaktyczno – lecznicza wywodząca się z chińskiej medycyny.

Reiki – rodzaj japońskiego masażu – uzdrawianie odpowiednim układaniem dłoni na poszczególnych częściach ciała .

Aurikuloterapia –masaż punktów refleksyjnych znajdujących się na małżowinach usznych.

Biomasaż – oddziaływanie na chorego, energią własną bioenergoterapeuty.

SHIATSU – dosłowne tłumaczenie tego słowa to: ucisk palcami.
Jest to stara japońska technika. masażysta wykonujący masaż shiatsu posługuje się palcami , łokciami , kolanami i stopami , którymi uciska liczne miejsca akupunkturowe wzdłuż energetycznych kanałów ciała. Wyspecjalizowany masażysta shiatsu wywołuje u pacjenta stan równowagi pomiędzy ciałem , umysłem , duchem i uczuciami nawet jeśli pacjent poprosił o pomoc z powodu konkretnych dolegliwości. Profesjonalne opanowanie zasad techniki shiatsu wymagałoby całego życia, ale niektóre jej elementy może przyswoić sobie nawet amator w warunkach domowych. Każdy, kto chciałby zgłębić technikę właściwego stosowania shiatsu powinien zapoznać się z fachową literaturą na ten temat. Trzeba poznać meridiany, czyli drogi energetyczne oraz znajdujące się na nich punkty akupunkturowe. Podam przykład jak można pomagać przy zmęczeniu i stanach napięcia. Chory powinien usiąść na stołku , a masażysta stoi za jego plecami . Najpierw delikatnie pomasować obydwa barki a potem uciskać kciukami punkty refleksyjne znajdujące się na górnej powierzchni barków, przechodząc stopniowo przyśrodkowo w kierunku kręgosłupa szyjnego. Znika wtedy bolesna sztywność karku, następuje rozjaśnienie umysłu , pojawia się uczucie lekkości a czasem senności . Kilka minut masażu barków i karku, wystarczy, aby ustąpił stres i zmęczenie fizyczne całego dnia.

AKUPRESURA – chińska metoda masażu. Jest blisko spokrewniona z masażem shiatsu. Ta metoda masażu może być przydatna w diagnozowaniu oraz leczeniu lub wspomaganiu leczenia metodami konwencjonalnymi. Prawidłowe pobudzanie poszczególnych miejsc akupunkturowych może mieć zbawienny wpływ na ciało, umysł i ogólne samopoczucie. Tak jak do każdego masażu istotne jest przygotowanie. Musi być zachowana właściwa pozycja ciała, odpowiednia koncentracja oraz kontrola oddechu. Pozycja swobodna, niekrępująca ruchów i niewywołująca napięcia mięśni. Nie wolno robić tego w przeciągu, bo jak mówi chińska zasada zdrowotna wiatru należy unikać jak strzały. Po przyjęciu właściwej pozycji trzeba uwolnić świadomość od wszystkich trosk od każdej myśli. Najlepiej zapomnieć o wszystkim, co nas otacza. Nic nie wiedzieć nic nie słyszeć a mięśnie całkowicie rozluźnić. Najważniejsze są dwa punkty ciała. Pierwszy to specjalny punkt akupunkturowy YIN TANG , który znajduje się między brwiami , tuż powyżej nasady nosa , oraz drugi w okolicy pępka , gdzie znajduje się kilka ważnych punktów -QI HAI – to znaczy „ morze energii ” i GUAN YUN – to znaczy „ punkt obrotu życia ”. Akupresura jako „ miękki ” wariant akupunktury może skutecznie łagodzić bóle, niezależnie od tego czy dotyczą one zmian zwyrodnieniowych stawów czy zranień w uciskach na nerwy. Trzeba zawsze uważać , aby nie wybierać punktów w stawach z procesem zapalnym

REFLEKSOTERAPIA – nazwa pochodzi od słowa refleks , specyficzny , neurologiczny odruch naszego organizmu , który zawiera zespół składający się z refleksów i receptorów . Receptory te poprzez energię strefową połączone są z organami, gruczołami i narządami ciała . Masaż stref refleksyjnych znajdujących się na stopach powoduje lepszy przepływ krwi i bioenergii , które docierają do organu powiązanego z daną strefą . Podczas masażu energia biochemiczna dociera łatwiej do chorego organu i po określonym czasie następuje wyraźna poprawa a następnie wyleczenie. Pobudzenie krwi do lepszego przepływu ma ogromne znaczenia, albowiem krew przenosi wszystkie substancje budulcowe, tlen, hormony i enzymy, przeciwciała odpornościowe oraz produkty rozkładu, które są wydalane z moczem. Bardzo niekorzystny wpływ na krążenie krwi i bioenergii ma niewygodne, ciasne obuwie. Należy, więc unikać butów wywołujących na stopie stwardnienia i modzele oraz powodujących, że stopa staje się zimna, co jest oznaką niewłaściwego przepływu krwi. Masażom może być poddawane i niemowlę i staruszek. Wiek nie stanowi żadnej przeszkody ani przeciwwskazań. Decydując się na refleksoterapię należy pamiętać, że masaże muszą być wykonywane w ściśle określonej kolejności.
Najpierw należy poddawać masażom receptory ( strefy ) nerek , moczowodu i pęcherza moczowego . Pomaga to rozpuszczać i usuwać z krwiobiegu zanieczyszczenia. Temu układowi należy poświęcić najwięcej uwagi. Następnie zajmujemy się strefami refleksyjnymi głowy, w celu usprawnienia ośrodka sterującego organami i narządami . W dalszej kolejności są strefy żołądka, jelita, wątroby i trzustki. W układach tych znajdują się organy, w których następuje odtruwanie i przemiana materii. Następnie zajmujemy się punktami limfatycznymi. Chodzi tu o usprawnienie wydalania substancji ze spalania i dostarczenia substancji o działaniu obronnym , tzw. przeciwciał . Po wykonaniu masażu tych stref refleksyjnych można przystąpić do stref następnych. Masowanie należy rozpocząć łagodnie, ucisk zwiększać stopniowo. Przeciwwskazaniami do stosowania refleksoterapii są rozległe skaleczenia skóry, ciąża, ciężkie choroby krążenia krwi lub choroby z niewydolnością serca. Wrażliwe i bolesne miejsce daje nam znać, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w organizmie i zainteresować się swoim zdrowiem. Np., jeśli wrażliwy jest punkt odpowiadający nerce, wówczas regularnie masujemy ten punkt,oraz udajemy się do specjalisty, który zaleci leczenie. Bywa i tak, że wykonywany masaż receptorów na stopach czy dłoniach wspomagany piciem ziół, w naszym przypadku dla oczyszczenia nerki daje nadspodziewanie dobre efekty.

Żadne przyrządy nie zastąpią dobrze palców dłoni w kontakcie ze stopą czy w ogóle z ciałem. W tych dwóch punktach mieszka TAN TIEN – tak mówią starzy mistrzowie. W tradycyjnej medycynie chińskiej TAN TIEN – znaczy „ morze energii „. Życie to „ brama oddechu „i korzeń narządów tak zwanych pustych narządów i meridianów. Jeśli np. ktoś ma niedociśnienie ( hipotonię ) to trzeba skoncentrować się na punkcie YIN TANG ( między brwiami ) . Jeżeli ciśnienie tętnicze jest raczej wysokie to należy koncentrować się raczej na pępku. Silna koncentracja na punkcie „YIN TANG może spowodować zwiększenie ciśnienia tętniczego .

Akupresura może stanowić pełnowartościową pomoc w zasypianiu bez niebezpiecznych dla zdrowia działań ubocznych. Główny punkt do ucisku znajduje się na stronie zewnętrznej ścięgna łączącego kość łokciową z stawem nadgarstka ( zegnij dłoń i zagłębienie między dłonią i nadgarstkiem od strony małego palca będzie miejscem, które należy uciskać). Podam jeszcze sposób na usunięcie bólu głowy, którego przyczyną jest katar lub zapalenie zatok bocznych nosa. Zanim zaczniemy akupresurę należy rozluźnić się fizycznie i psychicznie. Gdy będziemy rozluźnieni, to szybciej uzyskamy efekt. Jednym z wielu punktów jest miejsce na czole, między brwiami, tuż powyżej nasady nosa. Przy zawrotach głowy można także ten punkt uciskać.

REIKI – uniwersalna energia życia , energia miłości . Obecna wszędzie wokół nas.

Można ją wykorzystywać do uzdrawiania siebie i innych, zarówno cieleśnie jak i duchowo oraz do wspierania naszego duchowego wzrastania. Japońskie określenie REIKI oznacza dosłownie „uniwersalna energia życia ”. Wszystko, co żyje – rośliny, zwierzęta, ludzie – potrzebuje tej energii, by móc żyć, wzrastać i wracać do zdrowia. Po przyjściu na świat każdy potrafi tę energię swobodnie przyjmować i przekazywać . W czasie pierwszych lat życia, na skutek tłumienia silnych emocji, zdolność ta w różnym stopniu zostaje ograniczona. Niedobór tej energii zwiększa podatność na choroby czyni powolniejszym proces powrotu do zdrowia.
Twórcą metody REIKI jest doktor MIKAO USUI. Ta metoda uzdrawiania znana jest już na wszystkich kontynentach.

Aby bez ograniczeń przyjmować energię życia, a nawet przekazywać ją innym, trzeba tego nauczyć się na kursie REIKI oraz otrzymać specjalne inicjacje. Poznaje się tam specjalne uzdrawiające układy dłoni , gesty oraz tajemnicze znaki , których osoby nieinicjowane , niewtajemniczone znać nie mogą .

AURIKULOTERAPIA – jest to metoda masażu , leczenia -posługująca się tylko punktami na uchu , Wszystkie punkty akupunktury rozmieszczone są nie tylko na całym ciele , ale również ciasno zlokalizowane na uchu . Jeżeli przyjrzymy się budowie małżowiny usznej zauważymy, że kształt jej przypomina dziecko w łonie matki. Nasze uszy zawierają jakby mapę odzwierciedlającą układy i organy organizmu. Dla przykładu dolny płatek ucha – to cała nasza głowa . Uciśnięcie go na cały dzień przez przypięcie klipsów może spowodować bóle głowy i osłabienie wzroku . W chińskiej medycynie jest rodzaj masażu uszu, który mi się bardzo podoba. Usiądź wygodnie, zdejmij okulary i ewentualnie kolczyki. Oddychaj wolno i głęboko. Całymi dłońmi obejmij małżowiny uszne – prawą ręką prawe ucho, lewą ręką lewe ucho. Masaż polega na „ wykręcaniu „ uszu do przodu 35 do 50 razy a potem również 35 do 50 razy. Nie należy przy tym wstrzymywać oddechu. Takie ćwiczenie nie jest kłopotliwe. Powoduje cudowny relaks , polepszenie słuchu , wzroku oraz lepsze krążenie krwi w całym ciele . Dla kręgosłupa i kończyn daje efekt jakbyśmy maszerowali około 15 kilometrów.

BIOMASAŻ – jest to szczególny rodzaj masażu . Nazywany jest różnie – bioenergoterapią, paranoterapią, masaż bez dotykowy itp. Istotą tej metody jest przekaz energii drugiemu człowiekowi, który jej potrzebuje. Są to elementy akupresury, shiatsu, masażu tybetańskiego, reiki, masażu klasycznego. Połączenie tego z przekazem życiodajnej energii. Oczyszczeniem aury od głowy do stóp. Meridiany, czyli drogi energetyczne przebiegają od góry do dołu i od dołu do góry. Choroba to blokada na drodze energetycznej. W czasie masażu odnajduje się nieprawidłowości. Odczuwa się je dłońmi. Są przy tym wrażenia ciepła, zimna lub wibracji i pulsowania. Takie same wrażenia odczuwa pacjent. Nie leczy się choroby, lecz całego człowieka. Żaden organ nie działa samodzielnie. Np. czynność serca zależna jest od wątroby, zatem działać trzeba na całe ciało nie pomniejszając ani jednej komórki. Na początku jama brzuszna z centrum energetycznym, regulując tym samym poziom energii. Nie tracąc kontaktu z ciałem człowieka prowadzi się dłonie od głowy do stóp z przodu, podobnie od tyłu zatrzymując się w specyficzny sposób przy miejscach, w których wyczuwa się niedyspozycję. Nie zależnie od tego z jakim cierpieniem przychodzi człowiek, sposób wykonywania masażu jest podobny ale nie identyczny. Mając do dyspozycji wiele technik wybiera się najodpowiedniejszą w danym przypadku. Tak wykonywany zabieg, powoduje wyciszenie systemu nerwowego. Proces leczenia może przebiegać wolno lub przebiegać szybko dając natychmiastowy efekt. Nie w każdym przypadku można osiągnąć sukces.Uzdrowienie nastąpi wtedy, kiedy ma nastąpić Na pacjenta należy skierować odrobinę dodatkowej energii. To tak jak z wprowadzeniem czegoś w ruch przez naciśnięcie guzika. Blokada pęka i energia zaczyna wirować powodując powrót do zdrowia. Nieraz słyszy się historie o natychmiastowych uzdrowieniach nieuleczalnie chorych. Takie przypadki zdarzają się, ale niezwykle rzadko. Znacznie częściej proces uleczenia jest powolny, stopniowy i obejmuje kilka tygodni lub miesięcy powtarzanych zabiegów. W chorobach śmiertelnych niejednokrotnie można przedłużyć życie dzięki np. zabiegom psychicznym ( wyzwolenie nadziei życia),ale ostatecznego zgonu nie można jednak zażegnać. Biomasaż to oddziaływanie wyzwoloną przez siebie „ energią leczniczą ”, niektórzy mówią” dar Boży” . Sposób, w jaki rozwija się zdolność uzdrowicielska nie różni się od tego, w jaki sposób nabywa się znajomość np. języka obcego.

ĆWICZENIE TWORZY MISTRZA. Przez całe życie poznajemy siebie. Uczymy się Harmonii z samym sobą oraz innymi i Wszechświatem.

źródło:

http://krystynanosal.pl

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>